Stud Book Authority of India

Pattern Races Results

2019-20202018-20192017-20182016-20172015-20162014-2015
2013-20142012-20132011-20122010-20112009-20102008-20092007-20082006-20072005-2006

Black-Type races 2019-2020
Indian Champion Cup, Gr.1, 2000 m., 4up, Kolkata 23-01-2020
1. Star Superior (Suraj Narredu) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 2,075,000)
(b r 2015 by Excellent Art[GB] ex Ramjet by Placerville[USA])
2. Adjudicate (Y S Srinath) (55.5 kg.) (Sohna) (Rs. 1,000,000)
(dk b f 2015 by Multidimensional[IRE] ex Alvarita by Jade Robbery)
3. Shivansh (C S Jodha) (57.0 kg.) (Mukteshwar) (Rs. 600,000)
(b c 2015 by Top Class[USA] ex Immortal Story by Noverre[USA])
Verdict : 1/2, 3 1/4 Time : 2:20.59s 9 ran
Winner Owned by : M/s Poonawalla Racing & Breeding Private Limited rep. by Mr Zavaray S Poonawalla & Mrs Behroze Z Poonawalla, M/s Villoo Poonawalla Racing & Breeding Private Limited rep. by Mr Adar C Poonawalla, Mr Rajesh Narredu & Mr Sanjaykumar Shinde
Winner Trained by : Rajesh Narredu
Winner Bred by : Poonawalla Stud Farm Private Limited
Indian Champagne Stakes, Gr.3, 1400 m., 3YO, Kolkata 23-01-2020
1. Black Pearl (Suraj Narredu) (58.0 kg.) (Sohna) (Rs. 1,250,000)
(b c 2017 by Planetaire[GB] ex Alvarita by Jade Robbery)
2. Nova (Neeraj Rawal) (50.5 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 600,000)
(b f 2017 by Leitir Mor[IRE] ex Sorrento Steel[GB] by Montjeu)
3. Daring Heart (Dashrath Singh) (50.5 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 360,000)
(b f 2017 by Multidimensional[IRE] ex Romantique by China Visit[USA])
Verdict : 6, 3/4 Time : 1:24.84s 8 ran
Winner Owned by : Dr M A M Ramaswamy Chettiar of Chettinad Charitable Trust
Winner Trained by : Vijay Singh
Winner Bred by : Soom Stud Farm Private Limited And Arion Horse Co Private Limited
Golconda Derby, Gr.1, 2400 m., 4YO, Hyderabad 19-01-2020
1. Royal Crystal (S John) (57.0 kg.) (Track Supreme) (Rs. 5,012,200)
(b c 2016 by Western Aristocrat[USA] ex Sparkling Crystal[IRE] by Danehill Dancer)
2. Consigliori (David Allan) (57.0 kg.) (Kunigal) (Rs. 1,883,010)
(b g 2016 by Air Support[USA] ex Caprese by Burden of Proof[IRE])
3. Paso Robles (Suraj Narredu) (55.5 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 818,700)
(b f 2016 by Arazan[IRE] ex Mawaheb[IRE] by Nashwan)
Verdict : Nk, 2 1/2 Time : 2:31.54s 8 ran
Winner Owned by : Dr Suresh Chintamaneni
Winner Trained by : Arjun Mangalorkar
Winner Bred by : Highgrove Stud And Agricultural Farm
Calcutta Champions' Sprint Trophy, Gr.3, 1200 m., 4up, Kolkata 18-01-2020
1. Multitude (Suraj Narredu) (61.5 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 665,000)
(b c 2012 by Multidimensional[IRE] ex Haedi[GB] by King's Best)
2. Lesrel (Dashrath Singh) (53.5 kg.) (Nanoli) (Rs. 307,500)
(ch g 2014 by Mayson ex Tarkamara[IRE] by Medicean)
3. Amorous White (Mohit Singh) (60.5 kg.) (Pratap Racecitement) (Rs. 184,500)
(gr c 2014 by Stern Opinion[USA] ex Adios Meadowlake[USA] by Meadowlake)
Verdict : 3/4, 2 1/4 Time : 1:11.24s 8 ran
Winner Owned by : Ms Ameeta Mehra and Mr D A Nanda, Mrs Esha Nanda Bhojwani & Mr Amitabh Nanda rep. M/s Arion Horse Co Pvt Ltd.
Winner Trained by : Vijay Singh
Winner Bred by : Greentree Stud & Agricultural Farm
Gool S Poonawalla Million, Gr.3, 1200 m., 3YO, Mumbai 18-01-2020
1. California (P Trevor) (54.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 690,000)
(b f 2017 by Speaking of Which[IRE] ex Godspeed by Multidimensional[IRE])
2. Lady Lanette (Neeraj Rawal) (54.0 kg.) (Jai-Govind Group) (Rs. 200,000)
(ch f 2017 by Ivory Touch[USA] ex Lantana Lady by Sedgefield[USA])
3. Flame of Thea (Nathan Evans) (55.5 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 100,000)
(b c 2017 by Arazan[IRE] ex Lady Angharad[IRE] by Tenby)
Verdict : 7, 1/2 Time : 1:11.17s 7 ran
Winner Owned by : Dr Ram H Shroff & Mr Raj H Shroff rep. Stride Livestock Pvt Ltd., M/s Chetan Shah, Dinesh G Vazirani & Mrs B E Sadanha
Winner Trained by : M Narredu
Winner Bred by : Stride Livestock Pvt Ltd
Indian Oaks, Gr.1, 2400 m., 4YO, f, Mumbai 18-01-2020
1. Juliette (Colm O'donoghue) (57.0 kg.) (Sohna) (Rs. 2,525,000)
(b (mtg) f 2016 by Musketier ex Gimmesumsugar[USA] by Orientate)
2. Well Connected (David Allan) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 760,000)
(b f 2016 by Arazan[IRE] ex Guest Connections by Placerville[USA])
3. Thailand (S John) (57.0 kg.) (Mukteshwar) (Rs. 360,000)
(b f 2016 by Top Class[USA] ex Immortal Story by Noverre[USA])
Verdict : 5 3/4, 2 1/4 Time : 2:29.86s 11 ran
Winner Owned by : Dr M A M Ramaswamy Chettiar of Chettinad Charitable Trust
Winner Trained by : Karthik Ganapadhy
Winner Bred by : Tohana Stud Farm
South India Derby, Gr.1, 2400 m., 4YO, Chennai 15-01-2020
1. Sir Supremo (Suraj Narredu) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 4,812,700)
(b g 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Cool Mover by Razeen[USA])
2. Lightning Bolt (Y S Srinath) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 1,806,535)
(ch c 2016 by Excellent Art[GB] ex Shamaal by Razeen[USA])
3. Impavid (David Egan) (57.0 kg.) (Kunigal) (Rs. 785,450)
(dk b c 2016 by Air Support[USA] ex Polenta[IRE] by Sunday Silence)
Verdict : 3 3/4, Nse Time : 2:37.06s 8 ran
Winner Owned by : Mr Daulat Chhabria, Dr C A Prashanth, Mr P Apana Subaiya, Mr Gautam Basapa
Winner Trained by : S Narredu
Winner Bred by : Usha Stud & Agricultural Farms Private Limited
Calcutta Derby, Gr.1, 2400 m., 4YO, Kolkata 12-01-2020
1. Trafalgar (David Allan) (57.0 kg.) (Manju Meadows) (Rs. 5,260,000)
(b r 2016 by Western Aristocrat[USA] ex Bluegrass Phenom[USA] by Bluegrass Cat)
2. Tenno Sho (P Trevor) (57.0 kg.) (Manjri) (Rs. 1,978,000)
(dk b g 2016 by Phoenix Tower[USA] ex Namibia[GER] by Galileo)
3. Nandish (Suraj Narredu) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 1,032,000)
(b g 2016 by Multidimensional[IRE] ex Silken Star by Razeen[USA])
Verdict : 1, 3/4 Time : 2:35.40s 7 ran
Winner Owned by : Mr Joydeep Datta Gupta, Mr Jayanta, Mr Jeet Banerjee, Mr Achuthan Siddharth, Mr Marthand Singh Mahindra & Mr Debashish Banerjee Rep. Sigma Scan Systems Pvt Ltd.
Winner Trained by : J E Mckeown
Winner Bred by : Broadacres Stud Farm
Ramniwas Ramnarain Ruia Gold Cup, Gr.3, 2000 m., 4YO, Mumbai 09-01-2020
1. Victorious Sermon (Colm O'donoghue) (57.0 kg.) (Nanoli) (Rs. 635,000)
(b g 2016 by Whatsthescript[IRE] ex Crystal by Razeen[USA])
2. Trouvaille (Nicky Mackay) (57.0 kg.) (Ruia) (Rs. 220,000)
(dk b g 2016 by Surfrider[IRE] ex Highly Fashionable by Warrshan[USA])
3. Sultan Suleiman (David Egan) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 120,000)
(b g 2016 by Arazan[IRE] ex Saffron Dancer[IRE] by Bin Ajwaad)
Verdict : 3 1/2, 1 Time : 2:03.11s 5 ran
Winner Owned by : Mr Chirag V Shah
Winner Trained by : Vishal Gaikwad
Winner Bred by : Byramjee Jeejeebhoy Pvt Ltd
Golconda Oaks, Gr.2, 2400 m., 4YO, f, Hyderabad 06-01-2020
1. Paso Robles (Suraj Narredu) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 1,589,100)
(b f 2016 by Arazan[IRE] ex Mawaheb[IRE] by Nashwan)
2. Artistryy (Akshay Kumar) (57.0 kg.) (Jai-Govind Group) (Rs. 580,405)
(b f 2016 by Sedgefield[USA] ex Ballade Danon[IRE] by Hurricane Run)
3. Nekhbet (Leigh Roche) (57.0 kg.) (Nanoli) (Rs. 252,350)
(b f 2016 by Kingda Ka[AUS] ex Nawazish by Glory of Dancer[GB])
Verdict : 5, 4 Time : 2:37.32s 5 ran
Winner Owned by : M/s M Rama Krishna Reddy & Meka Yugandhar
Winner Trained by : L D'silva
Winner Bred by : The Poona Stud Farm (Pvt) Ltd
Byerly Turk Million, Gr.3, 1200 m., 3YO, f, Hyderabad 05-01-2020
1. Smashing Blue (Akshay Kumar) (59.0 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 990,200)
(dk b f 2017 by Win Legend[JPN] ex Twice Over by Perigee Moon)
2. Akashima (Mukesh Kumar) (52.0 kg.) (Equus) (Rs. 360,410)
(b f 2017 by Kingda Ka[AUS] ex Alexandra Pearl[USA] by Harlan's Holiday)
3. Southern Princess (Nathan Evans) (52.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 156,700)
(b f 2017 by Excellent Art[GB] ex Southern Bay by Alnasr Alwasheek[GB])
Verdict : Hd, 2 1/4 Time : 1:11.46s 8 ran
Winner Owned by : Mr P Prabhakar Reddy And Dr Peddi Reddy Prabhakar Reddy
Winner Trained by : R H Sequeira
Winner Bred by : Dashmesh Stud Farm
New Year Cup, Gr.3, 1400 m., 4up, Bangalore 04-01-2020
1. Snowdon (David Allan) (55.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 660,000)
(b c 2015 by Excellent Art[GB] ex Snow Dew by Razeen[USA])
2. Knotty Ash (Antony Raj S) (60.0 kg.) (Bishan) (Rs. 200,000)
(b c 2015 by Gusto[GB] ex Dovers Hill by Glory of Dancer[GB])
3. Shesmyscript (Cumesh) (53.5 kg.) (Nanoli) (Rs. 100,000)
(b f 2015 by Whatsthescript[IRE] ex So Charm[IRE] by Fasliyev)
Verdict : 2, 1/4 Time : 1:23.81s 9 ran
Winner Owned by : Poonawalla Racing & Breeding Pvt Ltd. rep by Mr Zavaray S Poonawalla & Mrs Behroze Z Poonawalla, Mr V N Babu & Mr V Arjun
Winner Trained by : S Padmanabhan
Winner Bred by : Poonawalla Astonish Stud Private Limited
Bangalore Oaks, Gr.2, 2400 m., 4YO,f, Bangalore 04-01-2020
1. Anjeze (David Egan) (57.0 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 1,206,768)
(b f 2016 by Win Legend[JPN] ex Angelique by Elusive Pimpernel)
2. Speedster (Y S Srinath) (57.0 kg.) (Nakul) (Rs. 378,921)
(gr f 2016 by Pinson[IRE] ex Tinkerbell by Steinbeck[USA])
3. Rhapsody (Leigh Roche) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 189,462)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Analeah by Multidimensional[IRE])
Verdict : 1, 7 Time : 2:31.59s 9 ran
Winner Owned by : Sarainaga Racing Pvt Ltd.
Winner Trained by : S S Attaollahi
Winner Bred by : Brar Mr Karanbir Singh
South India Oaks, Gr.1, 2400 m., 4YO, f, Chennai 01-01-2020
1. Supreme Fragrance (Nakhat Singh) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 3,100,000)
(b f 2016 by Multidimensional[IRE] ex Dior by Razeen[USA])
2. Bostonia (Y S Srinath) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 1,150,000)
(b f 2016 by Multidimensional[IRE] ex Real Excellence by Steinbeck[USA])
3. Kirkwood (S John) (57.0 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 500,000)
(ch f 2016 by Win Legend[JPN] ex Bold Reply by Elusive Pimpernel)
Verdict : 5 3/4, 1/2 Time : 2:46.00s 7 ran
Winner Owned by : Dr A C Muthiah
Winner Trained by : R Foley
Winner Bred by : Mehra Miss Ameeta
Maharaja Jiwajirao Scindia Trophy, Gr.2, 1800 m., 3up, Mumbai 29-12-2019
1. Tasawwur (A Sandesh) (52.5 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 935,000)
(b g 2015 by Multidimensional[IRE] ex Transformation by China Visit[USA])
2. La Rondine (David Egan) (59.0 kg.) (Nanoli) (Rs. 330,000)
(b f 2015 by Kingda Ka[AUS] ex Rahy's Serenade[USA] by Rahy)
3. Bronx (P S Chouhan) (57.5 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 180,000)
(b g 2014 by China Visit[USA] ex Blue Ridge by Boundary)
Verdict : 1 3/4, 1 1/2 Time : 1:49.40s 6 ran
Winner Owned by : Mr Shiven Surendranath Rep. Diamond Band Racing Syndicate Pvt Ltd, M/s Haider Soomar, K H Vachha, Parag C Mengale & Ritik K Bhasin's
Winner Trained by : Adhirajsingh Jodha
Winner Bred by : Greentree Stud & Agricultural Farms Pvt Ltd
Villoo Poonawalla Indian 2000 Guineas, Gr.1, 1600 m., 3YO, Mumbai 22-12-2019
1. Trouvaille (Nicky Mackay) (57.0 kg.) (Ruia) (Rs. 3,342,500)
(dk b g 2016 by Surfrider[IRE] ex Highly Fashionable by Warrshan[USA])
2. Alexei (P Trevor) (57.0 kg.) (Manjri) (Rs. 1,018,875)
(b g 2016 by Born To Sea ex Sugar Mint[IRE] by High Chaparral)
3. Knight Templar (David Allan) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 482,625)
(b c 2016 by Multidimensional[IRE] ex Grand Madame by Razeen[USA])
Verdict : Nse, 1 3/4 Time : 1:38.68s 10 ran
Winner Owned by : Ruia Stud Farms Private Limited
Winner Trained by : S K Sunderji
Winner Bred by : Ruia Stud Farms Private Limited
D Khaitan Memorial Calcutta Gold Cup, Gr.2, 1600 m., 3up, Kolkata 21-12-2019
1. Star Superior (Suraj Narredu) (62.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 965,000)
(b r 2015 by Excellent Art[GB] ex Ramjet by Placerville[USA])
2. Adjudicate (A Sandesh) (60.5 kg.) (Sohna) (Rs. 457,500)
(dk b f 2015 by Multidimensional[IRE] ex Alvarita by Jade Robbery)
3. New England (Dhanu Singh Deora) (62.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 274,500)
(b g 2013 by Arazan[IRE] ex Autumnal[IRE] by Indian Ridge)
Verdict : 1/2, 2 Time : 1:37.56s 6 ran
Winner Owned by : M/s Poonawalla Racing & Breeding Private Limited Rep. Mr Zavaray S Poonawalla & Mrs Behroze Z Poonawalla, M/s Villoo Poonawalla Racing & Breeding Private Limited Rep. M/s Adar C Poonawalla, Rajesh Narredu & Sanjaykumar Shinde
Winner Trained by : Rajesh Narredu
Winner Bred by : Poonawalla Stud Farm Private Limited
Calcutta Oaks, Gr.3, 2400 m., 3YO, f, Kolkata 21-12-2019
1. Rosina (Y S Srinath) (55.5 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 1,453,000)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Roses in Bloom by Multidimensional[IRE])
2. Shivalik Sight (Mohit Singh) (55.5 kg.) (Hazara) (Rs. 541,650)
(b f 2016 by Saamidd[GB] ex Seasahm[USA] by Sahm)
3. Valeria (Nikhil Naidu) (55.5 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 282,600)
(dk b f 2016 by Win Legend[JPN] ex Integral by Local Talent[USA])
Verdict : 2 1/2, 1 1/2 Time : 2:36.78s 7 ran
Winner Owned by : M/s Joydeep Datta Gupta, Surajit Banerjee, Devashish Banerji Rep. Sigma Scan Systems Pvt Ltd, Mr Achuthan Siddharth, Mr B M Varma, Mr Bharat Hari Gupta, Dr Bhaskar Banerjee, Mr Dipak Harshadrai Doshi, M/s Jagadisha Tradecom Pvt Ltd & Mr Kunal R Chowdhury
Winner Trained by : Bharath Singh
Winner Bred by : Mehra Miss Ameeta
Sir Homi Mehta Sprint Challenge, Gr.3, 1000 m., 3up, Mumbai 21-12-2019
1. Iron Age (David Egan) (59.0 kg.) (Manjri) (Rs. 635,000)
(b g 2015 by Strong Suit[USA] ex Intrigue by Whipper)
2. Intense Stylist (Nicky Mackay) (55.0 kg.) (Ruia) (Rs. 220,000)
(b g 2015 by Western Aristocrat[USA] ex Spica by Senure[USA])
3. La Magnifique (Neeraj Rawal) (53.5 kg.) (Equus) (Rs. 120,000)
(b f 2014 by Shamardal ex Ajaweed[IRE] by Singspiel)
Verdict : 1/2, 2 Time : 0:56.91s 5 ran
Winner Owned by : Mr & Mrs Shapoor P Mistry rep Manjri Horse Breeders' Farm Pvt Ltd, Mr D R Thacker rep DT Racing & Breeders LLP, M/s Vikram D Shah & S R Sanas
Winner Trained by : Imtiaz A Sait
Winner Bred by : Manjri Horse Breeders' Farm Private Limited
StyleCracker Indian 1000 Guineas, Gr.1, 1600 m., 3YO, f, Mumbai 21-12-2019
1. Gift of Grace (David Egan) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 3,140,000)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Appeasing by Razeen[USA])
2. Cosmic Ray (P S Chouhan) (57.0 kg.) (Kunigal) (Rs. 954,750)
(ch f 2016 by Burden of Proof[IRE] ex Corsican Gal by Tejano[USA])
3. Juliette (Colm O'donoghue) (57.0 kg.) (Sohna) (Rs. 452,250)
(b (mtg) f 2016 by Musketier ex Gimmesumsugar[USA] by Orientate)
Verdict : 3/4, 1 3/4 Time : 1:37.13s 11 ran
Winner Owned by : Miss Ameeta Mehra, DT Racing & Breeders LLP & Mr Mukul A Sonawala
Winner Trained by : Parvati Byramji
Winner Bred by : Usha Stud & Agricultural Farms Private Limited
South India 2000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, Chennai 19-12-2019
1. Impavid (David Egan) (57.0 kg.) (Kunigal) (Rs. 2,523,898)
(dk b c 2016 by Air Support[USA] ex Polenta[IRE] by Sunday Silence)
2. Lightning Bolt (Nathan Evans) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 938,746)
(ch c 2016 by Excellent Art[GB] ex Shamaal by Razeen[USA])
3. Sir Supremo (Suraj Narredu) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 408,150)
(b g 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Cool Mover by Razeen[USA])
Verdict : Hd, 1 3/4 Time : 1:36.76s 11 ran
Winner Owned by : Dr Nevill R Devlaliwalla
Winner Trained by : Arjun Mangalorkar
Winner Bred by : United Racing & Bloodstock Breeders Limited
Golconda 2000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, Hyderabad 16-12-2019
1. Vijays Singham (Y S Srinath) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 2,113,200)
(b c 2016 by Leitir Mor[IRE] ex Zarandja[IRE] by King's Best)
2. Consigliori (David Allan) (57.0 kg.) (Kunigal) (Rs. 781,310)
(b g 2016 by Air Support[USA] ex Caprese by Burden of Proof[IRE])
3. Victory Parade (A Imran Khan) (57.0 kg.) (Mukteshwar) (Rs. 339,700)
(b c 2016 by Top Class[USA] ex Harmonica by Gaswar[GB])
Verdict : NK, 3 1/4 Time : 1:37.54s 6 ran
Winner Owned by : M/s Vijay Racing & Farms Private Limited rep. by Mr Vijay Kumar Gupta & Susheel Kumar Gupta & M/s Poonawalla Racing & Breeding Private Limited rep. by Mr Zavarey S Poonawalla & Mrs Behroze Z Poonawalla
Winner Trained by : Laxman Singh
Winner Bred by : Villoo's Greenfield Farms
A C Ardeshir Trophy, Gr.3, 1600 m., 3up, Mumbai 15-12-2019
1. Grand Accord (N S Parmar) (52.5 kg.) (Hazara) (Rs. 635,000)
(b g 2014 by Dream Ahead ex Glebe Queen[IRE] by Hawkeye)
2. La Rondine (S Zervan) (59.0 kg.) (Nanoli) (Rs. 220,000)
(b f 2015 by Kingda Ka[AUS] ex Rahy's Serenade[USA] by Rahy)
3. Costa Brava (Leigh Roche) (52.5 kg.) (Manjri) (Rs. 120,000)
(b g 2014 by Phoenix Tower[USA] ex Karakorum Splendor[USA] by A P Jet)
Verdict : 1/2, 1 1/2 Time : 1:37.68s 5 ran
Winner Owned by : Dr M A M Ramaswamy Chettiar of Chettinad Charitable Trust
Winner Trained by : Karthik G
Winner Bred by : Hazara Stud Farm
Bangalore 2000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, Bangalore 14-12-2019
1. War Hammer (Suraj Narredu) (57.0 kg.) (Kunigal) (Rs. 1,271,287)
(dk b c 2016 by Air Support[USA] ex Soviet Lake by Bold Russian[GB])
2. Northern Alliance (David Allan) (57.0 kg.) (Bishan) (Rs. 400,429)
(b c 2016 by Gusto[GB] ex Allonia by Local Talent[USA])
3. Southern Ruler (Colm O'donoghue) (57.0 kg.) (Hazara) (Rs. 2,002,014)
(ch c 2016 by Saamidd[GB] ex Farha[USA] by Nureyev)
Verdict : 1 3/4, 3/4 Time : 1:39.35S 4 ran
Winner Owned by : Dr C A Prashanth, Mr Gautam Basapa, Mr Manjunath B S & Mr Apana Subaiya P
Winner Trained by : Prasanna Kumar
Winner Bred by : United Racing & Bloodstock Breeders Limited
Calcutta 2000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, Kolkata 07-12-2019
1. Tenno Sho (P Treovr) (57.0 kg.) (Manjri) (Rs. 2,019,500)
(dk b g 2016 by Phoenix Tower[USA] ex Namibia[GER] by Galileo)
2. Jaivant (Suraj Narredu) (57.0 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 754,975)
(b c 2016 by Win Legend[JPN] ex Validate by Valid Concept[USA])
3. Script (Neeraj Rawal) (57.0 kg.) (Nanoli) (Rs. 393,900)
(b g 2016 by Whatsthescript[IRE] ex Shenliyka[FR] by Danehill Dancer)
Verdict : Shd, Dist Time : 1:38.56s 4 ran
Winner Owned by : Mrs Anneka Darashah & M/s Manjri Horse Breeders Farm Pvt Ltd.
Winner Trained by : Neil Darashah
Winner Bred by : Star Born Stud & Agri Farm
South India 1000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, f, Chennai 07-12-2019
1. Star Appearance (A Sandesh) (57.0 kg.) (Nanoli) (Rs. 1,846,500)
(b f 2016 by Western Aristocrat[USA] ex Tatbeeq[IRE] by Invincible Spirit)
2. Royal Currency (A Imran Khan) (57.0 kg.) (Hazara) (Rs. 679,075)
(b f 2016 by Corporate Jungle[USA] ex Private Collection[IRE] by Danehill)
3. Bostonia (David Egan) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 295,250)
(b f 2016 by Multidimensional[IRE] ex Real Excellence by Steinbeck[USA])
Verdict : 2 1/4, NK Time : 1:42.42s 7 ran
Winner Owned by : Dt Racing & Breeders LLP
Winner Trained by : Rajesh Narredu
Winner Bred by : Highgrove Stud And Agricultural Farm
Golconda 1000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, f, Hyderabad 02-12-2019
1. Paso Robles (Suraj Narredu) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 1,601,100)
(b f 2016 by Arazan[IRE] ex Mawaheb[IRE] by Nashwan)
2. Cape Kidnappers (P Trevor) (57.0 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 585,005)
(ch f 2016 by Abbeyside[GB] ex Tijuca Forest by Carnival Dancer[GB])
3. British Empress (A Sandesh) (57.0 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 254,350)
(gr f 2016 by Win Legend[JPN] ex Deputy Empress[USA] by Tapit)
Verdict : 1, 1 1/2 Time : 1:39.05s 7 ran
Winner Owned by : M/s M Rama Krishna Reddy & Meka Yugandhar
Winner Trained by : L D'silva
Winner Bred by : The Poona Stud Farm (Pvt) Ltd
Bangalore 1000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, f, Bangalore 30-11-2019
1. Anjeze (P Trevor) (57.0 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 1,035,249)
(b f 2016 by Win Legend[JPN] ex Angelique by Elusive Pimpernel)
2. Gift of Grace (David Egan) (57.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 321,749)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Appeasing by Razeen[USA])
3. Well Connected (David Allan) (57.0 kg.) (Poonawalla Group) (Rs. 160,876)
(b f 2016 by Arazan[IRE] ex Guest Connections by Placerville[USA])
Verdict : Nk, 2 3/4 Time : 1:36.06s 7 ran
Winner Owned by : Sarainaga Racing Pvt Ltd.
Winner Trained by : S S Attaollahi
Winner Bred by : Brar Mr Karanbir Singh
Bangalore Turf Club Trophy, Gr.3, 1200 m., 3up, Bangalore 29-11-2019
1. Areca Legend (Imran Chisty) (59.0 kg.) (Kunigal) (Rs. 660,000)
(b g 2015 by Air Support[USA] ex Senora Bella by Burden of Proof[IRE])
2. Lady Legend (P Trevor) (57.5 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 200,000)
(b f 2015 by Win Legend[JPN] ex Masquenada by Local Talent[USA])
3. Dream Catcher (S Zervan) (59.0 kg.) (A.B.) (Rs. 100,000)
(b g 2014 by Green Coast[IRE] ex Florshien by Young Senor[USA])
Verdict : Shd, Shd Time : 1:11.89s 6 ran
Winner Owned by : Mr Ronak J Kimmane & Mr Jairam G Kimmane
Winner Trained by : Prasanna Kumar
Winner Bred by : United Racing & Bloodstock Breeders Limited
Calcutta 1000 Guineas, Gr.3, 1600 m., 3YO,f, Kolkata 23-11-2019
1. Izzy (Suraj Narredu) (55.5 kg.) (Yeravada) (Rs. 1,758,500)
(b f 2016 by Western Aristocrat[USA] ex La Joie De Vie by Diffident[FR])
2. Abira (David Allan) (55.5 kg.) (Dashmesh Group) (Rs. 654,925)
(b f 2016 by Win Legend[JPN] ex Eastern Summit by Emerald Cat[USA])
3. Rosina (Y S Srinath) (55.5 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 341,700)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Roses in Bloom by Multidimensional[IRE])
Verdict : 1 1/2, 2 Time : 1:39.09s 8 ran
Winner Owned by : Mrs Menaka Gupta, Mr Viral Doctor, Mr Zadmal Singh, Mr Vishal Kamal Doctor, Mr Hemang Devendra Doctor & Mr Kamal J Doctor
Winner Trained by : Aashay Doctor
Winner Bred by : Yeravada Stud & Agricultural Farm
Rajyotsava Trophy, Gr.3, 1400 m., 3up, Bangalore 22-11-2019
1. Sakura (P S Chouhan) (54.5 kg.) (Nanoli) (Rs. 660,000)
(gr f 2015 by Mayson ex Smoke Ring[IRE] by Dalakhani)
2. Areca Legend (Imran Chisty) (56.0 kg.) (Kunigal) (Rs. 200,000)
(b g 2015 by Air Support[USA] ex Senora Bella by Burden of Proof[IRE])
3. Aeolus (S Zervan) (56.0 kg.) (Usha/Mehra) (Rs. 100,000)
(b g 2015 by Multidimensional[IRE] ex Altimara by Razeen[USA])
Verdict : 2 1/2, 3/4 Time : 1:23.90s 7 ran
Winner Owned by : Five Stars Shipping Co Pvt Ltd. rep by Mr K N Dhunjibhoy & Mr Z K Dhunjibhoy
Winner Trained by : S S Attaollahi
Winner Bred by : Five Stars Shipping Company Private Limited
© 2015 Indianstudbook.com | CIN : U91990MH1925PLC001182 | GSTIN : 27AABCR8519H1Z6 | Disclaimer
Special thanks to Mr. Gautam Lala for concept and design of this website.