Pattern Race Results - Yearwise


Maharaja Jiwajirao Scindia Trophy, Gr.2, 1800 m., 3up, Mumbai 29-12-2019
1. TASAWWUR (A Sandesh) 52.5kg. (Usha/Mehra) (Rs. 9,35,000)
(b g 2015 by Multidimensional[IRE] ex Transformation by China Visit[USA])


2. LA RONDINE (David Egan) 59kg. (Nanoli) (Rs. 3,30,000)
(b f 2015 by Kingda Ka[AUS] ex Rahy's Serenade[USA] by Rahy)


3. BRONX (P S Chouhan) 57.5kg. (Usha/Mehra) (Rs. 1,80,000)
(b g 2014 by China Visit[USA] ex Blue Ridge by Boundary)

Verdict : 1 3/4, 1 1/2    Time : 1:49.40s   6 ran
Winner Owned by : Mr Shiven Surendranath Rep. Diamond Band Racing Syndicate Pvt Ltd, M/s Haider Soomar, K H Vachha, Parag C Mengale & Ritik K Bhasin's
Winner Trained by : Adhirajsingh Jodha
Winner Bred by : Greentree Stud & Agricultural Farms Pvt Ltd

Villoo Poonawalla Indian 2000 Guineas, Gr.1, 1600 m., 3YO, Mumbai 22-12-2019
1. TROUVAILLE (Nicky Mackay) 57kg. (Ruia) (Rs. 33,42,500)
(dk b g 2016 by Surfrider[IRE] ex Highly Fashionable by Warrshan[USA])


2. ALEXEI (P Trevor) 57kg. (Manjri) (Rs. 10,18,875)
(b g 2016 by Born To Sea ex Sugar Mint[IRE] by High Chaparral)


3. KNIGHT TEMPLAR (David Allan) 57kg. (Usha/Mehra) (Rs. 4,82,625)
(b c 2016 by Multidimensional[IRE] ex Grand Madame by Razeen[USA])

Verdict : Nse, 1 3/4    Time : 1:38.68s   10 ran
Winner Owned by : Ruia Stud Farms Private Limited
Winner Trained by : S K Sunderji
Winner Bred by : Ruia Stud Farms Private Limited

D Khaitan Memorial Calcutta Gold Cup, Gr.2, 1600 m., 3up, Kolkata 21-12-2019
1. STAR SUPERIOR (Suraj Narredu) 62kg. (Poonawalla Group) (Rs. 9,65,000)
(b r 2015 by Excellent Art[GB] ex Ramjet by Placerville[USA])


2. ADJUDICATE (A Sandesh) 60.5kg. (Sohna) (Rs. 4,57,500)
(dk b f 2015 by Multidimensional[IRE] ex Alvarita by Jade Robbery)


3. NEW ENGLAND (Dhanu Singh Deora) 62kg. (Poonawalla Group) (Rs. 2,74,500)
(b g 2013 by Arazan[IRE] ex Autumnal[IRE] by Indian Ridge)

Verdict : 1/2, 2    Time : 1:37.56s   6 ran
Winner Owned by : M/s Poonawalla Racing & Breeding Private Limited Rep. Mr Zavaray S Poonawalla & Mrs Behroze Z Poonawalla, M/s Villoo Poonawalla Racing & Breeding Private Limited Rep. M/s Adar C Poonawalla, Rajesh Narredu & Sanjaykumar Shinde
Winner Trained by : Rajesh Narredu
Winner Bred by : Poonawalla Stud Farm Private Limited

Calcutta Oaks, Gr.3, 2400 m., 3YO, f, Kolkata 21-12-2019
1. ROSINA (Y S Srinath) 55.5kg. (Usha/Mehra) (Rs. 14,53,000)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Roses in Bloom by Multidimensional[IRE])


2. SHIVALIK SIGHT (Mohit Singh) 55.5kg. (Hazara) (Rs. 5,41,650)
(b f 2016 by Saamidd[GB] ex Seasahm[USA] by Sahm)


3. VALERIA (Nikhil Naidu) 55.5kg. (Dashmesh Group) (Rs. 2,82,600)
(dk b f 2016 by Win Legend[JPN] ex Integral by Local Talent[USA])

Verdict : 2 1/2, 1 1/2    Time : 2:36.78s   7 ran
Winner Owned by : M/s Joydeep Datta Gupta, Surajit Banerjee, Devashish Banerji Rep. Sigma Scan Systems Pvt Ltd, Mr Achuthan Siddharth, Mr B M Varma, Mr Bharat Hari Gupta, Dr Bhaskar Banerjee, Mr Dipak Harshadrai Doshi, M/s Jagadisha Tradecom Pvt Ltd & Mr Kunal R Chowdhury
Winner Trained by : Bharath Singh
Winner Bred by : Mehra Miss Ameeta

Sir Homi Mehta Sprint Challenge, Gr.3, 1000 m., 3up, Mumbai 21-12-2019
1. IRON AGE (David Egan) 59kg. (Manjri) (Rs. 6,35,000)
(b g 2015 by Strong Suit[USA] ex Intrigue by Whipper)


2. INTENSE STYLIST (Nicky Mackay) 55kg. (Ruia) (Rs. 2,20,000)
(b g 2015 by Western Aristocrat[USA] ex Spica by Senure[USA])


3. LA MAGNIFIQUE (Neeraj Rawal) 53.5kg. (Equus) (Rs. 1,20,000)
(b f 2014 by Shamardal ex Ajaweed[IRE] by Singspiel)

Verdict : 1/2, 2    Time : 0:56.91s   5 ran
Winner Owned by : Mr & Mrs Shapoor P Mistry rep Manjri Horse Breeders' Farm Pvt Ltd, Mr D R Thacker rep DT Racing & Breeders LLP, M/s Vikram D Shah & S R Sanas
Winner Trained by : Imtiaz A Sait
Winner Bred by : Manjri Horse Breeders' Farm Private Limited

StyleCracker Indian 1000 Guineas, Gr.1, 1600 m., 3YO, f, Mumbai 21-12-2019
1. GIFT OF GRACE (David Egan) 57kg. (Usha/Mehra) (Rs. 31,40,000)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Appeasing by Razeen[USA])


2. COSMIC RAY (P S Chouhan) 57kg. (Kunigal) (Rs. 9,54,750)
(ch f 2016 by Burden of Proof[IRE] ex Corsican Gal by Tejano[USA])


3. JULIETTE (Colm O'donoghue) 57kg. (Sohna) (Rs. 4,52,250)
(b (mtg) f 2016 by Musketier ex Gimmesumsugar[USA] by Orientate)

Verdict : 3/4, 1 3/4    Time : 1:37.13s   11 ran
Winner Owned by : Miss Ameeta Mehra, DT Racing & Breeders LLP & Mr Mukul A Sonawala
Winner Trained by : Parvati Byramji
Winner Bred by : Usha Stud & Agricultural Farms Private Limited

South India 2000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, Chennai 19-12-2019
1. IMPAVID (David Egan) 57kg. (Kunigal) (Rs. 25,23,898)
(dk b c 2016 by Air Support[USA] ex Polenta[IRE] by Sunday Silence)


2. LIGHTNING BOLT (Nathan Evans) 57kg. (Poonawalla Group) (Rs. 9,38,746)
(ch c 2016 by Excellent Art[GB] ex Shamaal by Razeen[USA])


3. SIR SUPREMO (Suraj Narredu) 57kg. (Usha/Mehra) (Rs. 4,08,150)
(b g 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Cool Mover by Razeen[USA])

Verdict : Hd, 1 3/4    Time : 1:36.76s   11 ran
Winner Owned by : Dr Nevill R Devlaliwalla
Winner Trained by : Arjun Mangalorkar
Winner Bred by : United Racing & Bloodstock Breeders Limited

Golconda 2000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, Hyderabad 16-12-2019
1. VIJAYS SINGHAM (Y S Srinath) 57kg. (Poonawalla Group) (Rs. 21,13,200)
(b c 2016 by Leitir Mor[IRE] ex Zarandja[IRE] by King's Best)


2. CONSIGLIORI (David Allan) 57kg. (Kunigal) (Rs. 7,81,310)
(b g 2016 by Air Support[USA] ex Caprese by Burden of Proof[IRE])


3. VICTORY PARADE (A Imran Khan) 57kg. (Mukteshwar) (Rs. 3,39,700)
(b c 2016 by Top Class[USA] ex Harmonica by Gaswar[GB])

Verdict : NK, 3 1/4    Time : 1:37.54s   6 ran
Winner Owned by : M/s Vijay Racing & Farms Private Limited rep. by Mr Vijay Kumar Gupta & Susheel Kumar Gupta & M/s Poonawalla Racing & Breeding Private Limited rep. by Mr Zavarey S Poonawalla & Mrs Behroze Z Poonawalla
Winner Trained by : Laxman Singh
Winner Bred by : Villoo's Greenfield Farms

A C Ardeshir Trophy, Gr.3, 1600 m., 3up, Mumbai 15-12-2019
1. GRAND ACCORD (N S Parmar) 52.5kg. (Hazara) (Rs. 6,35,000)
(b g 2014 by Dream Ahead ex Glebe Queen[IRE] by Hawkeye)


2. LA RONDINE (S Zervan) 59kg. (Nanoli) (Rs. 2,20,000)
(b f 2015 by Kingda Ka[AUS] ex Rahy's Serenade[USA] by Rahy)


3. COSTA BRAVA (Leigh Roche) 52.5kg. (Manjri) (Rs. 1,20,000)
(b g 2014 by Phoenix Tower[USA] ex Karakorum Splendor[USA] by A P Jet)

Verdict : 1/2, 1 1/2    Time : 1:37.68s   5 ran
Winner Owned by : Dr M A M Ramaswamy Chettiar of Chettinad Charitable Trust
Winner Trained by : Karthik G
Winner Bred by : Hazara Stud Farm

Bangalore 2000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, Bangalore 14-12-2019
1. WAR HAMMER (Suraj Narredu) 57kg. (Kunigal) (Rs. 12,71,287)
(dk b c 2016 by Air Support[USA] ex Soviet Lake by Bold Russian[GB])


2. NORTHERN ALLIANCE (David Allan) 57kg. (Bishan) (Rs. 4,00,429)
(b c 2016 by Gusto[GB] ex Allonia by Local Talent[USA])


3. SOUTHERN RULER (Colm O'donoghue) 57kg. (Hazara) (Rs. 20,02,014)
(ch c 2016 by Saamidd[GB] ex Farha[USA] by Nureyev)

Verdict : 1 3/4, 3/4    Time : 1:39.35S   4 ran
Winner Owned by : Dr C A Prashanth, Mr Gautam Basapa, Mr Manjunath B S & Mr Apana Subaiya P
Winner Trained by : Prasanna Kumar
Winner Bred by : United Racing & Bloodstock Breeders Limited

Calcutta 2000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, Kolkata 07-12-2019
1. TENNO SHO (P Treovr) 57kg. (Manjri) (Rs. 20,19,500)
(dk b g 2016 by Phoenix Tower[USA] ex Namibia[GER] by Galileo)


2. JAIVANT (Suraj Narredu) 57kg. (Dashmesh Group) (Rs. 7,54,975)
(b c 2016 by Win Legend[JPN] ex Validate by Valid Concept[USA])


3. SCRIPT (Neeraj Rawal) 57kg. (Nanoli) (Rs. 3,93,900)
(b g 2016 by Whatsthescript[IRE] ex Shenliyka[FR] by Danehill Dancer)

Verdict : Shd, Dist    Time : 1:38.56s   4 ran
Winner Owned by : Mrs Anneka Darashah & M/s Manjri Horse Breeders Farm Pvt Ltd.
Winner Trained by : Neil Darashah
Winner Bred by : Star Born Stud & Agri Farm

South India 1000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, f, Chennai 07-12-2019
1. STAR APPEARANCE (A Sandesh) 57kg. (Nanoli) (Rs. 18,46,500)
(b f 2016 by Western Aristocrat[USA] ex Tatbeeq[IRE] by Invincible Spirit)


2. ROYAL CURRENCY (A Imran Khan) 57kg. (Hazara) (Rs. 6,79,075)
(b f 2016 by Corporate Jungle[USA] ex Private Collection[IRE] by Danehill)


3. BOSTONIA (David Egan) 57kg. (Usha/Mehra) (Rs. 2,95,250)
(b f 2016 by Multidimensional[IRE] ex Real Excellence by Steinbeck[USA])

Verdict : 2 1/4, NK    Time : 1:42.42s   7 ran
Winner Owned by : Dt Racing & Breeders LLP
Winner Trained by : Rajesh Narredu
Winner Bred by : Highgrove Stud and Agricultural Farm

Golconda 1000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, f, Hyderabad 02-12-2019
1. PASO ROBLES (Suraj Narredu) 57kg. (Poonawalla Group) (Rs. 16,01,100)
(b f 2016 by Arazan[IRE] ex Mawaheb[IRE] by Nashwan)


2. CAPE KIDNAPPERS (P Trevor) 57kg. (Dashmesh Group) (Rs. 5,85,005)
(ch f 2016 by Abbeyside[GB] ex Tijuca Forest by Carnival Dancer[GB])


3. BRITISH EMPRESS (A Sandesh) 57kg. (Dashmesh Group) (Rs. 2,54,350)
(gr f 2016 by Win Legend[JPN] ex Deputy Empress[USA] by Tapit)

Verdict : 1, 1 1/2    Time : 1:39.05s   7 ran
Winner Owned by : M/s M Rama Krishna Reddy & Meka Yugandhar
Winner Trained by : L D'silva
Winner Bred by : The Poona Stud Farm (Pvt) Ltd

Bangalore 1000 Guineas, Gr.2, 1600 m., 3YO, f, Bangalore 30-11-2019
1. ANJEZE (P Trevor) 57kg. (Dashmesh Group) (Rs. 10,35,249)
(b f 2016 by Win Legend[JPN] ex Angelique by Elusive Pimpernel)


2. GIFT OF GRACE (David Egan) 57kg. (Usha/Mehra) (Rs. 3,21,749)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Appeasing by Razeen[USA])


3. WELL CONNECTED (David Allan) 57kg. (Poonawalla Group) (Rs. 1,60,876)
(b f 2016 by Arazan[IRE] ex Guest Connections by Placerville[USA])

Verdict : Nk, 2 3/4    Time : 1:36.06s   7 ran
Winner Owned by : Sarainaga Racing Pvt Ltd.
Winner Trained by : S S Attaollahi
Winner Bred by : Brar Mr Karanbir Singh

Bangalore Turf Club Trophy, Gr.3, 1200 m., 3up, Bangalore 29-11-2019
1. ARECA LEGEND (Imran Chisty) 59kg. (Kunigal) (Rs. 6,60,000)
(b g 2015 by Air Support[USA] ex Senora Bella by Burden of Proof[IRE])


2. LADY LEGEND (P Trevor) 57.5kg. (Dashmesh Group) (Rs. 2,00,000)
(b f 2015 by Win Legend[JPN] ex Masquenada by Local Talent[USA])


3. DREAM CATCHER (S Zervan) 59kg. (A.B.) (Rs. 1,00,000)
(b g 2014 by Green Coast[IRE] ex Florshien by Young Senor[USA])

Verdict : Shd, Shd    Time : 1:11.89s   6 ran
Winner Owned by : Mr Ronak J Kimmane & Mr Jairam G Kimmane
Winner Trained by : Prasanna Kumar
Winner Bred by : United Racing & Bloodstock Breeders Limited

Calcutta 1000 Guineas, Gr.3, 1600 m., 3YO,f, Kolkata 23-11-2019
1. IZZY (Suraj Narredu) 55.5kg. (Yeravada) (Rs. 17,58,500)
(b f 2016 by Western Aristocrat[USA] ex La Joie De Vie by Diffident[FR])


2. ABIRA (David Allan) 55.5kg. (Dashmesh Group) (Rs. 6,54,925)
(b f 2016 by Win Legend[JPN] ex Eastern Summit by Emerald Cat[USA])


3. ROSINA (Y S Srinath) 55.5kg. (Usha/Mehra) (Rs. 3,41,700)
(b f 2016 by Speaking of Which[IRE] ex Roses in Bloom by Multidimensional[IRE])

Verdict : 1 1/2, 2    Time : 1:39.09s   8 ran
Winner Owned by : Mrs Menaka Gupta, Mr Viral Doctor, Mr Zadmal Singh, Mr Vishal Kamal Doctor, Mr Hemang Devendra Doctor & Mr Kamal J Doctor
Winner Trained by : Aashay Doctor
Winner Bred by : Yeravada Stud & Agricultural Farm

Rajyotsava Trophy, Gr.3, 1400 m., 3up, Bangalore 22-11-2019
1. SAKURA (P S Chouhan) 54.5kg. (Nanoli) (Rs. 6,60,000)
(gr f 2015 by Mayson ex Smoke Ring[IRE] by Dalakhani)


2. ARECA LEGEND (Imran Chisty) 56kg. (Kunigal) (Rs. 2,00,000)
(b g 2015 by Air Support[USA] ex Senora Bella by Burden of Proof[IRE])


3. AEOLUS (S Zervan) 56kg. (Usha/Mehra) (Rs. 1,00,000)
(b g 2015 by Multidimensional[IRE] ex Altimara by Razeen[USA])

Verdict : 2 1/2, 3/4    Time : 1:23.90s   7 ran
Winner Owned by : Five Stars Shipping Co Pvt Ltd. rep by Mr K N Dhunjibhoy & Mr Z K Dhunjibhoy
Winner Trained by : S S Attaollahi
Winner Bred by : Five Stars Shipping Company Private Limited